پینچ ولو بدنه چیست؟ کاربرد و طرز کار پینچ ولو بدنه چگونه است؟ | kasrasaran

مکانیزم کار این مدل از شیرهای کنترلی تقریبا یکسان بوده و 3 نوع دارند. شیرهای کنترلی را از نظر عملکرد (Function) به 2 گروه شیرهای کروی و دیافراگمی تقسیم بندی می کنیم. این ولو ها دارای یک پلاگ بوده که با بستن ولو، این پلاگ بر روی Seat قرار گرفته و مسیر عبور سیال بسته می شود. از آنجایی که در میان انواع ولو هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد،
این نوع ولو ها بسیار حائز اهمیت می باشند و به همین دلیل بایستی با این مدل ولوها به طور کامل آشنا شوید. این ولو ها جزو شیرهای صنعتی دستی هستند یعنی اپراتور، این ولوها را با نیروی بازو، باز یا بسته می کند. در هر محیط صنعتی و پالایشگاهی قطعا یک یا چند نوع از انواع ولو صنعتی به کار برده می شود.

استم شیر :

پینچ ولو بدنه چیست؟ کاربرد و طرز کار پینچ ولو بدنه چگونه است؟ | kasrasaran

بدنه شیر پینچ از مواد طبیعی و مصنوعی ساخته شده است که خواص مقاومتی خوبی دارند. این خواص کمترین آسیب را به دریچه وارد می کند و ازاین رو مانعی برای جریان وجود ندارد. مزیت اصلی این مدل شیر عبور مستقیم جریان و عدم وجود قطعات متحرک داخلی است. محیط و مایع عبوری از دریچه کاملاً از ناحیه کار شیر جدا می شوند. لوله های پینچ از جنس لاستیک طبیعی و یا مصنوعی و گاهی اوقات پلاستیک ساخته می شوند که از مقاومت خوبی در برابر سایش برخوردارند.

تجهیزصنعت تامین و تجهیز صنایع

با استفاده از این وسیله، در صورت تغییر فشار و شرایط اتمسفر خطوط لوله، می‌توان به راحتی جریان مواد را تنظیم کرد. همچنین با استفاده از پینچ ولوها، هزینه‌های نگهداری خطوط لوله کاهش می‌یابد و سیستم بهبود می‌یابد. با استفاده از پینچ ولوها، امکان ورود مواد خارجی به داخل خطوط لوله کاهش می‌یابد. همچنین این وسیله، به راحتی قابلیت باز و بسته کردن را دارد و بدون نیاز به تعویض قطعات، کنترل جریان مواد را بهبود می‌بخشد.

اکثر ولوهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند و با چرخش 90 درجه‌ای دستگیره عمل می‌کنند. شیرهای متصل به لوله‌های گاز درون ساختمان‌ها معمولا از نوع شیرهای توپی هستند. تصویر متحرک زیر، مکانیزم عملکرد این شیرها را به خوبی نمایش می‌دهد. در کل، پینچ ولو و کلاپس، دو نوع شیر قدرتمند و کارآمدی هستند که در حوزه‌های مختلف از جمله صنعتی، خوراکی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این شیرها، ویژگی‌ها و توانایی‌های خود را دارند و باید با توجه به نیازهای خاص شرکت‌ها و کارخانه‌ها، انتخاب شوند. برای استفاده از پینچ ولو، ابتدا باید موقعیت دقیق آن را مشخص کرد؛ به عبارتی نصبش روی سیستم لوله‌کشی باید به شکل درست و ایده‌آلی باشد.

  • به همین دلیل، استفاده از پینچ ولو، به تنظیم کنترل دقیق جریان سیالات کمک می‌کند.
  • یکی از کاربردهای اصلی پینچ ولو در سامانه‌های هواپیمایی، برای کنترل جریان سوخت است.
  • همچنین، پینچ ولوهای باز در سیستم بازدهی و فرآوری زبری دارایی‌های معدنی مانند مس، سرب، طلا و نقره نیز بازدید کنید به کار می‌روند.

عملکرد این شیرها خطی بوده و دارای یک عنصر مخروطی شکل و شبیه سوزن هستند که برای کنترل جریان به کار می‌روند. در این شیرآلات صنعتی، سیال از پایین وارد شده که تشکیل دهندۀ جریان است. این نوع از شیرها، رایج ترین تجهیزاتی هستند که برای قطع و وصل جریان استفاده می‌شوند ولی در موارد خیلی کم برای کنترل و تنظیم جریان نیز به کار می‌روند. این شیرها خطی هستند و از یک دیسک تخت به منظور قرار گرفتن در مقابل جریان، جهت کنترل آن بهره می‌برند. زمانی که شیر کاملاً باز باشد، گوِه، به طور کامل مسیر جریان را به خوبی پاکسازی کرده و البته سبب یک افت فشار حداقلی نیز می‌شود. از عوامل موثر بر کیفیت و راندمان انواع valve، اتصالات مورد استفاده برای نصب آن‌ها در سیستم پایپینگ است.

معایب پینچ ولو