رونق اقتصادی در چین جانی تازه به بازار فلزات دمید | brassonline

بر اساس این گزارش، رویترز مدعی شد که بر اساس اطالاعات درج شده در آرشیو اطلاعات گمرک روسیه، شرکت چینی «کیوژو نووا» بیش از ۷.۴ میلیون دلار مس را از یک کارخانه روسی مستقر در مناطق اشغالی اوکراین خریداری کرده است. خبرگزاری رویترز ماه آوریل با انتشار گزارشی ویژه مدعی شد که یک شرکت چینی تاکنون بیش از ۷.۴ میلیون دلار مس استخراج شده از معادن بخش اشغالی اوکراین را از روسیه خریداری کرده است. همچنین دو اقتصاد بزرگ قاره آسیا یعنی هند و چین نیز طی سال جاری میلادی به ترتیب حدود ۵.۹ و ۸.۲ درصد رشد را تجربه خواهد کرد که هند دست بالاتر را نسبت به چین در اختیار واحد فروش کارخانه دارد. داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

قیمت طلا و سکه امروز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲/ طلا صعود کرد

روزهای گذشته بازار سنگ آهن چین به روند صعودی خود ادامه داد، البته بسیاری از فعالان بازار این روند صعودی را واقعی نمی دانند. شرکت بزرگ «پان پاسیفیک» ژاپن که تحت مالکیت شرکت بزرگ «جی ایکس نیپون» است برآورد کرده به دلیل افزایش عرضه مس میانگین قیمت هر تن از ۹۳۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ به ۸۶۰۰ در سال ۲۰۲۲ برسد. بر این اساس تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز، که نشانگر اولیه تولید آتی است، در هفته منتهی به پنج مه (اردیبهشت) با هفت مورد کاهش به 748 رسیده است. بر اساس این گزارش، تعداد دکل‌های نفتی فعال نیز طی هفته گذشته با سه کاهش به 588 حلقه رسید که بیشترین کاهش هفتگی از ماه مارس تاکنون است.

تغییرات شاخص ترکیبی شانگهای در بورس چین در ۱۲ ماه گذشته

رونق اقتصادی در چین جانی تازه به بازار فلزات دمید | brassonline تعداد کل معاملات مشتقه در هر یک از 3 بازار بزرگ کالای خام چین -شانگهای، دالیان و شنگژو- نسبت به بازارهای رقیب خیلی کم‌تر است؛ تقریباً حدود یک‌چهارم بازار مشتقه هند و یک‌سوم بازار مشتقه برزیل. شرکت «Goldman Sachs» اعلام کرد که نشانه‌ افزایش ذخیره‌سازی در انبارها توسط بخش اداره ذخایر چین بدین معناست که حجم واردات خالص مس تصفیه‌شده به طور مداوم باید بالاتر از ۲۸۰ هزار تن در ماه باشد. اگر مدیران اداره ذخیره دولتی چین با پیش‌بینی شرکت «Goldman Sachs» مبنی بر اینکه بازار مس به سمت کسری عرضه ساختاری و در نتیجه قیمت‌های بالاتر پیش می‌رود موافق بودند، حتی ممکن بود تمایل داشته باشند حجم بیشتری را خریداری کنند. در همین رابطه، گمانه زنی‌هایی وجود دارد که اداره ذخیره دولتی چین «SRB» حجمی از مس را وارد کرده است. این اداره درباره جزئیات آن توضیحی ارائه نمی‌دهد اما لازم به یادآوری است که در سال ۲۰۲۱ که قیمت مس به بیش از ۱۰ هزار دلار در هر تن رسید، این اداره حداقل ۱۱۰ هزار تن مس دولتی به فروش رساند.

افزایش تقاضا و قیمت در بازار فلزات تنها به محصولات زنجیره فولاد خلاصه نمی‌شود، بنا بر گزارش گاردین بهای مس نیز در پی کاهش محدودیت‌ها افزایش یافت. چین فضای کافی برای اجرای سیاست پولی و مالی انبساطی دارد، در حالی که دنیا با تورم افسارگسیخته‌‌‌ای روبه‌روست، این کشور موفق به کنترل تورم در نرخی کمتر از ۳‌درصد در سال گذشته میلادی شد. در حوزه پولی، فضا برای کاهش ذخایر الزامی بانک‌ها و نرخ‌های بهره و تسهیلات وام میان‌‌‌مدت وجود دارد.

  • این موضوع واکنش بازارهای جهانی از جمله نفت را برانگیخت و روند کاهشی آن را تشدید کرد.
  • همچنین بسیاری از کشورهای خاورمیانه‌ای از جمله عربستان، امارات، قطر و کویت نرخ بهره بانکی را بین ۲۵ صدم تا ۷۵ صدم درصد افزایش داده‌اند.
  • سرمایه در حال حاضر در محدوده حساسی قرار دارد و ادامه روند صعودی آن یا ورود به اصلاح زمانی به واکنش بازارهای موازی بستگی دارد.
  • موجودی انبار گمرگ قراضه در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسید اما در سال ۲۰۲۱ این موجودی بیشتر از ۳۵۰ هزار تن بود.

قیمت بالای ۱۸۸۰ دلار آمریکا گرانترین طلای است که از ماه می سال گذشته تاکنون با آن مبادله شده است و این فلز گرانبها را به بالاترین سطح در ۸ ماه گذشته تبدیل کرده است. دو کشور اوکراین و روسیه که بخش مهمی از مس جهان را تامین می کنند یا از این بازار حذف شده اند و یا مانند روسیه از طریق مبادی قاچاق و به صورت قراردادهای غیر رسمی اقدام به فروش مس صادراتی خود می کنند که همین موضوع می تواند چشم انداز بازار را خدشه دار نماید. البته صندوق بین المللی پول نیز با انتشار گزارشی مشابه معتقد است که وضعیت اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۴ به نسبت سال جاری وخیم تر خواهد شد و به احتمال زیاد، شاهد شکل گیری نوعی رکود جهانی در اقتصاد جهانی خواهیم بود. در روز ۲۷ آوریل، پریمیوم نقدی کاتد مس در شانگهای کاهش داشت؛ پس از تحویل قراردادهای بلندمدت و رالی قیمت آتی، خریداران با وجود موجودی فیزیکی زیاد، مردد بودند و فروشندگان تمایل بیشتری به فروش و نقد کردن دارایی‌های خود داشتند.

تغییر شرایط شرکت در دور دوم فروش خودرو با مکانیزم نوبت دهی؟