بتن و ویژگی های آن ساختمانچی

در این روش تیرهایی که دارای ضعف باربری بوده و یا دچار آسیب دیدگی می باشند با اضافه کردن آرماتورهای و قالب بندی و اجرای بتن ریزی (معمولا بتن خودتراکم) مجدد مقاوم سازی می گردند. برای مقاوم سازی دال بتنی با FRP، مصالح مرکب FRP را می‌توان بصورت نوارها و یا صفحاتی بر روی سطوح تحت کشش برای افزایش مقاومت خمشی اجرا نمود. دال یک طرفه با تکیه گاه ساده را می‌توان با چسباندن نوارها یا صفحات FRP در سطوح تحتانی آن‌ها و در راستای طولی، مقاوم سازی نمود.

انواع بتن های مورد مصرف در صنعت ساختمان

انجام این آزمایش به واسطه ایجاد طرح مقاوم سازی بتن صورت می گیرد و با ارائه مقاومت نسبی به کارشناسان در این زمینه کمک می کند. چاپ این بتن ها آن ها را به بافت سنگ ها و گرانیت ها و کاشی ها نزدیک می نماید. چاپ روی بتن وقتی که بتن در حالت پلاستیک خود قرار دارد انجام می شود. بافت و رنگ های متنوع به بتن ظاهری همانند سنگ های تزیینی طبیعی می دهد. با استفاده از چاپ می توان یک ظاهر زیبا و همچنین اقتصادی به بتن بخشید.

افزودنی بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

پیدا کردن مسیر درست و مناسب برای عبور فاضلاب بدون گیر کردن آن، کاری تجربی است و بهتر از آن را به پیمانکار واگذار کنید. برای از بین بردن تخلخل و حباب هوا و همچنین افزودن برخی افزودنی های بتن برای جلوگیری از تأثیر شرایط محیطی، مواردی هستند که در این مرحله به شما کمک خواهد کرد. همچنین محل بتن ريزي عاري از خاك و مواد زائد باشد و بايد قبل از بتن ريزي از روغن كاري كليه قسمت هاي قالب مطمئن شويم .

بتن خودترمیم یا زنده و بتن سبز از انواع بتن ساختمانی نوین هستند که استفاده از آنها مزایای زیادی به همراه دارد. بتن­ریزی در کف به علت حجم مصرفی زیاد بتن، با دستگاه­های پمپاژ صورت می­گیرد. بتن ریزی پایه­ها و ستون­ها با دست هم انجام می­گیرد، اما با پمپ هم صورت می­گیرد. اما بتن ریزی سقف باید به سرعت و یک دست انجام بگیرد تا ترک خوردگی در سقف ایجاد نشود. بتن یکی از مواد اولیه ساختمان­ سازی است که در زمره پر استفاده ­ترین مصالح ساختمانی قرار گرفته است. در سراسر جهان از بتن در صنعت ساختمان سازی استفاده می­شود و تنها مصالح ساختمان سازی است که درجه محافظتی خوبی در مقابل تغییر فصل­ها دارد.

افزودنی‌ها، مواد مایع یا پودرهایی هستند که قبل یا در حین مخلوط کردن به ترکیب بتن اضافه می‌شوند. افزودنی‌های بتن، تاثیر قابل توجهی بر روی خواص مخلوط تازه یا سخت شده می‌گذارند. در بخش مربوط به افزودنی‌های بتن، به معرفی انواع افزودنی‌های شیمیایی و معدنی خواهیم پرداخت. قدیمی‌ترین اثر از یک سازه بتنی، مربوط به حدود 7000 سال قبل از میلاد است که در سال 1985 میلادی و طی یک عملیات راه‌سازی در فلسطین کشف شد. این سازه، یک کف بتی آهکی است که حدس زده می‌شود از حرارت دادن به سنگ آهک و ترکیب کردن آن با آب و سنگدانه ساخته شده.

بتن مسلح یکی از انواع بتن ساختمانی است که به آرماتور یا میلگرد مجهز شده است. مقاومت کششی میلگرد زیاداست و بدین طریق نیروهای کششی وارد بر بتن مسلح به میلگرد منتقل می‌شود . موادی به جزء آب و سیمان و سنگدانه، که پیش از، یا هنگام ساخت بتن، به آن افزوده می‌شود و در تعیین نسبتهای اختلاط (مگر مواردی که کاهش آب بتن در نظر باشد) محاسبه نمی‌شوند.

بتن و ویژگی های آن ساختمانچی

فرآیند محصور کردن ذرات هوا در فضای داخلی با اضافه کردن مقدار کمی ماده واسط (اسید چرب، الکل چرب یا رزین) صورت می‌گیرد. بتن‌های هوادار مقاومت زیادی در برابر پوسته پوسته شدن، فرسودگی و سایش دارند. از انواع بتن گازی یا هوادار می‌توان به فوم و اتوکلاو اشاره کرد.

البته باید گفت این موارد تنها بخشی از هزینه های پروژه های عمرانی است و این موارد بیشتر در بحث اول ساخت و ساز یعنی در مرحله سفت کاری است. شما هم با پیوستن به جمع بزرگ و بالغ بر ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان و دانش‌آموزان فرادرس و با بهره‌گیری از آموزش‌های آن، می‌توانید تجربه‌ای متفاوت از علم و مهارت‌آموزی داشته باشید. عدم شکل‌پذیری؛ این ویژگی به عنوان یکی از معایب مهم در طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله محسوب می‌شود. خزش ناشی از تحمل بارگذاری مداوم؛ این مسئله باعث کاهش پیش تنش در سازه‌های پیش‌تنیده می‌شود. کارایی بالا برای استفاده در شکل و اندازه‌های مختلف؛ امکان استفاده چندباره از قالب‌ها در کارهای مشابه دیگر، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

مقاومت بالا در سنین اولیه و پایایی خوب شیمیایی، بتن گوگردی را برای استفاده در قطعات پیش ساخته و کارخانه های صنعتی مناسب می سازد. تزریق گوگرد در بتن معمولی مقاومت های فشاری و امشب را در حد چشمگیری افزایش می دهد. مقاومت این بتن در مقابل حمله ی سولفات ها و اسیدها و تناوب های یخ زدن و آب شدن خوب می باشد.

  • برآورد این هزینه ها و زمان موردنیاز جهت تکمیل عملیات باید توسط شرکت های ساختمانی و افراد کارشناس در این زمینه صورت پذیرد.
  • در بتن‌های مسلح با قرار دادن میله، سیم، کابل یا مش فولادی درون بتن‌های معمولی (پیش از اتمام عمل آوری)، مقاومت کششی افزایش می‌یابد.
  • در پروژه بتنی بعد از بنا کردن ستون‌های هر طبقه، سقف آن طبقه هم باید ساخته شود به همین دلیل سرعت پیشرفت کمتر می‌باشد.
  • این مواد از جهت عملکرد و تولید باهم تفاوت داشته و هم چنین باید توجه داشت که افزودن بیش از حد مواد افزودنی بتن می تواند موجب آسیب به بتن و سخت شدن آن شود.
  • ساختمان بتنی ریزی در سطح شیب‌دار همیشه باید از پایین سطح شیب‌دار شروع و به طرف بالا ادامه یابد.

ساخت بتن‌های سنگین با استفاده از خرده سنگ‌های دارای چگالی بالا به عنوان سنگدانه صورت قالب گستر سپنتا می‌گیرد. یکی از متداول‌ترین مواد مورد استفاده در بتن‌های سنگین، باریت (با وزن مخصوص 4.5) است. به دلیل مقاومت خوب بتن‌های سنگین در برابر تشعشعات رادیواکتیو، این نوع بتن‌ها اغلب در ساخت نیروگاه‌های اتمی به کار می‌روند.